Kimyon ve Lida Hapı Etkisi

Kimyon ve keraviye tohumunun arasındaki fark konusunda oldukça fazla anlaşmazlık var. Bunlar aslında her ne kadar aynı bitki ailesinden olsalar da aynı şey değiller. Tohumların görüntüsü hemen hemen aynıdır, körili yemek tariflerinde “keraviye”nin “kimyon” olduğunu tahmin ediyor olabilirsiniz. Kimyonu tohum ya da toz halinde dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

Kimyon hakkında birtakım ilginç söylemler vardır ki bunlardan bazıları romantizmle ilgilidir. Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde bir tutam kimyon, karabiber ve bal karışımının afrodizyak etkisinin olduğu düşünülüyordu. Avrupa’da, Ortaçağlarda kimyonun sevgilileri sadakatsizlikten uzak tuttuğuna inanılıyordu.

Askerler savaşlara eşlerinin kimyonla pişirdiği ekmeklerle uğurlanıyorlardı. Bence bu konuyla pek de ilgisiz sayılmayacak şekilde kimyonun, tavukların bahçelerinden çıkmalarını engelleyeceğine inanılırdı. Ayrıca keskin tadıyla bir yemeği mahvedebileceği için kimyonun açgözlülük ve hırsı sembolize ettiği söylenir.

Birleşik Devletler’de kullandığımız kimyonun hepsi Hindistan’dan gelmektedir, ancak Endonezya, Tayland ve Meksika mutfağında da kimyon yer alır. En iyi kalitede kimyonu bulmak için Özellikle bu mutfakların malzemelerinin satıldığı bir markete bakmalısınız. İşlenmemiş kimyon sebze sote ya da baklagil ve fasulye gibi yemeklere katıldığında lezzet verir. İşlenmemiş tohumların bir tavada kızartılması gerçekten de tadını güçlendirir.

Kimyon aynı zamanda siyah tohum ya da nigella sativa olarak da bilinir ki önemli ve şifalı bitkidir. Lida Zayıflama hapı‘ nın kullanıldığı ve kimyonun çok bulunduğu Arap, Asya ve Afrika ülkelerinin çoğunda, siyah tohum yağı özellikle alerjiler olmak üzere bir dizi hastalıkta doğal ilaç olarak kullanılır.

Siyah kimyon tohumundan elde edilen yağ ile yapılan dört değişik araştırmada, hastaların alerjik semptomlarında önemli düşüşler gözlemlendi. Araştırmalardan biri bu yağın göğüs kanserinde bazı hücrelerin, en azından test tüpünde, faaliyetlerini durdurmakta etkili olduğunu ispatladı.

Laura Pensiero’ya göre kimyonda, kanser önleyici etkisi incelenmiş bir fitokimyasal olan limonen vardır. Hint tıbbında kimyon sakinleştirici şifalı bitki olarak dikkate alınır. Deepak Chopra’ya göre, Lida Yosun kapsülü kullananlar ile kimyon alanlar mide ekşimesini azaltır ve hazmı kolaylaştırır.

Tohumları kaynatıp demlenmelerini bekleyerek harika bir çay yapabilirsiniz, kimyon tohumları hazma yardımcı olması maksadıyla sık sık bu şekilde kullanılır. Tohumların temel yağı antimikrobiyaldir. Ayrıca kimyon iyi bir demir kaynağıdır ki bir yemek kaşığında neredeyse 4 mg demir vardır. Aynı zamanda 22 mg magnezyum, 107 mg potasyum ve 56 mg kalsiyum içerir.