PGX ve Lidayla Önemi

Çözünebilir lifin yapışkanlığı, insanlar üzerindeki fizyolojik etkileriyle ve bunun sonucunda sağlığa faydasıyla doğrudan etkilidir. Çözülebilir liflerden daha önce Lida kullanıcılarına hiç bahsetmemiştik ama bu da artık bizim tavsiyelerimizden biridir.

Dr. Vuksan ve arkadaşlarının yaptığı klinik çalışmalarda, sürekli olarak çözünebilir lifin yapışkanlığı arttıkça, öğün sonrası kan şekeri seviyelerinin azaldığı gösterilmiştir.2,3 Bu ilişkinin, çözünebilir liflerin, ensülin duyarlılığının artması, iştahın azalması, kilo kontrolü, bağırsak hareketinde iyileşme ve serum kolesterolünün azalması gibi diğer fizyolojik faydalarında da geçerli olduğu görülmüştür. Orjinal Lida zayıflama hapı için Dr. Vuksan’ in grubu tarafından ortaya konulan etkileyici sonuçlar, Amerikan Diyabet Derneği’nin 2002 Temmuzunda bu karışımı “kanıtlara dayanan” ilk diyetsel lif olarak tanımasına ve ABD Patent Ofisi’nin bu ilacın sağlık uygulamaları (öğün sonrası kan şekerinin azaltılması, ensülin duyarlılığının artırılması ve kan kolesterolünün düşmesi) için patent vermesine yol açmıştır.4

PGX, öğün sonrası glikoz kontrolünü yaklaşık yüzde 20, ensülin salgılanmasını da yaklaşık yüzde 40 azaltır; bu hiçbir ilaç ya da doğal sağlık ürünü tarafından yakalanamayan inanılmaz bir seviye olarak, tüm vücuttaki ensülin duyarlılığı indeksinde yüzde 50 iyileşme sonucunu getirmektedir. Buna, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürücü etkisini ve mükemmel güvenlik profilini de eklediğimizde, PGX’ yi neden diyabetin tedavisinde kullanılan doğal ürünlerin yıldızı olarak gördüğümüz rahatça anlaşılabilir. Ayrıca, Toronto Üniversitesi araştırmacıları, PGX ‘nin daha yüksek dozlarının iştahı çok etkili bir şekilde azalttığını bulmuşlardır; öyle ki, en ağır kişilerin bile iştahında inanılmaz bir azalma olmuştur. Yosun hapı ile bu önemli araştırmadan bir pay çıkartabilmeniz için PGX olgusunu takip ediniz.

PGX sağlığa etkili faydalarının görülebilmesi için diğer yapışkan diyetsel liflerden daha küçük miktarlarda verilebileceğinden, özellikle kapsül formunda alındığında çok daha pratik bir öneridir.”

PGX tipik olarak, öğünlerle birlikte günde üç defa 1.000 mg alınmalıdır. PGX’ nin mide-bağırsak üzerindeki yan etkileri, diğer yapışkan liflere göre daha azdır. İştahı azaltmak için daha yüksek dozları kullanılabilir.

Nişastalar, bileşik karbonhidratlar ve hatta sukroz gibi basit şekerler (disakkaridler) bile sindirim sistemindeki belli enzimlerin etkisiyle parçalanırlar. Buna göre orjinal ürünle kullanılması ve uygulanmasında daha fazla zayıflama becerisi ve dönüşüyle karşılaşmak olasıdır. Bunu dikkate alarak davranınız. Size büyük tavsiye! En önemli enzimlerden biri, bağırsakların içini kaplayan alfa-glikozidazdır.