Yüksek Kilo Oranına Lida

Verilerin yeniden incelenmesi hiç kalp hastalığı geçirmemiş insanlar için ilaçların “küçük ve klinik olarak belirgin olmayan iyileşme” sağladığını ortaya çıkardı. Yani özetle, bu ilaçların sağlıklı kadınlar ve erkeklerde, erken ölümün önlenmesine anlamlı bir şekilde katkıda bulunduğuna dair katî bir kanıt bulunmamaktadır.

Bize göre bundan çıkartılacak anlam, sigara içenlerin, aşırı şişman kişilerin veya hareketsiz bir hayat sürenlerin, kolesterol değerlerini düşürecek ilaç almaları kaydıyla, güvenle sigara içmeye, yüksek kiloda kalmaya ve az hareket etmeye devam edebilecekleridir. Aşırı şişman kişiler lida kapsül kullanarak zayıflayabilirler. WHO’ nun mektubu, Pfizer kampanyasının “doğru, bilgilendirici veya dengeli” olup olmadığını da tartışmaya açıyordu.

Yanıltıcı bir reklamdı ve “makul bir sebebe dayanmayan ilaç kullanımını” teşvik ediyordu. Mektup, ilaç promosyon kanunlarının daha titiz düzenlenmesi ihtiyacını vurguluyordu. Tıp otoritelerinin de, bu tür promosyonlardaki yanıltıcı bilgileri göğüsleyecek bağımsız ve dengeli bilgiler üretmeleri gerekliydi. Lida kapsül kullanımı sırasında başka bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Buradaki sorun, aslında, bilginin yanlış yönlendirilmesi ve insanların daha iyi bilgilendirilmeye ihtiyaç duyması değil. Bu ve benzer promosyon kampanyaları çok daha sinsi bir tehlike arzediyor. Yüksek kolesterolü bir hastalık, kolesterol düşürücü ilaçları da temel çözüm olarak gösteren satış kampanyaları vs. Bu tip ilaçlar lida kapsül ile beraber kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Lida başka hastalıkların tedavisinde kullanılamaz.